Awards

SWFL HAYWARD MEDALLISTS

Year Player Club
2017 Travis Cleggett Collie Eagles
2016 Jace Cormack Carey Park
2015 Chris Kane Busselton
2014 Jesse Gribble Bunbury
2013 Jeff Smith Donnybrook
2012 Jeremy Humm Augusta Margaret River
2011 Ryan MacKenzie South Bunbury
2010 Jesse Gribble Bunbury
2009 Jeff Smith Donnybrook
2008 Justin Wilson Carey Park
2007 John Klumpp Harvey Brunswick Leschenault
2006 Travis Edmonds Carey Park
2005 Nathan Bradbury Busselton
2005 Michael Sherry Bunbury
2004 Rhys Croxford Carey Park
2003 James McRae Carey Park
2002 Craig Chiswell Donnybrook
2001 Jamie Nani Bunbury
2000 Peter Worsfold Donnybrook
1999 Aaron Marley Mines Rovers
1998 Michael Miller Busselton
1997 Craig Chiswell Donnybrook
1997 Tony Strano Harvey Brunswick Leschenault
1996 Shane Atherton Donnybrook
1995 Sean Widdeston Carey Park
1994 Blair Carter Busselton
1993 Grant Hawkes Bunbury
1992 Brett Glass Boyanup Capel Dardanup
1991 Graham Jeffery Harvey Brunswick Leschenault
1990 Justin Cook Augusta Margaret River
1990 Darren Best Boyanup Capel Dardanup
1989 Mark Blakely Boyanup Capel Dardanup
1988 Graham Jeffrey Harvey Brunswick
1988 Mark Skehan Carey Park
1987 Grant Hawkes Bunbury
1986 Richie Lee Augusta Margaret River
1985 Richie Lee Augusta Margaret River
1984 Peter Old South Bunbury
1983 David Morris Harvey Brunswick
1982 Leigh Wright South Bunbury
1981 Peter Ivanoff Augusta Margaret River
1980 John Cormack Carey Park
1979 John Awcock Donnybrook
1978 Wayne Watterson Busselton
1977 Ross Tyson Augusta Margaret River
1976 Ross Tyson Augusta Margaret River
1975 Bill Hayward Collie
1975 Rod Saunders Mines Rovers
1974 Merv Kennedy South Bunbury
1973 Terry House South Bunbury
1972 David Barnard Boyanup Capel Dardanup
1971 Merv Kennedy South Bunbury
1971 Keith Bedford Donnybrook
1970 George Spalding Bunbury
1969 Terry House South Bunbury
1968 Ian Fisher Harvey Brunswick
1968 Max McGuire Bunbury
1967 Jack Sumich Mines Rovers
1966 Mick Merritt Augusta Margaret River
1965 John Rogers Bunbury
1964 Barry Annandale Mines Rovers
1964 Ray Scott Boyanup Capel Dardanup
1963 Neville Carter Busselton
1962 Sydney Jackson South Bunbury
1961 Sydney Jackson South Bunbury
1960 George Annandale Mines Rovers
1959 Robert Farquhar South Bunbury
1958 Mayne Coverley Mines Rovers
1957 Mayne Coverley Mines Rovers
1956 Mayne Coverley Mines Rovers
1955 Robert Farquhar South Bunbury
1954 Gil Brennan Busselton
1953 John Ellis Carey Park
1952 Ernie Churchman South Bunbury
1951 Ray Teede Past Times / Carey Park
1950 Ray Teede Past Times / Carey Park
1949 Ray Teede Past Times / Carey Park
1949 Ted Hoskins South Bunbury
1948 Charlie Halkyard Past Times / Carey Park
1948 Ron Trezise Railways / Bunbury
1947 Ivor Robertson South Bunbury
1946 Reg Hayes Past Times / Carey Park