Fixtures For 2020 Released

The South West Football League have released the fixtures for the 2020 season, which will see new time slots, the return of night matches, a round dedicated solely to Women’s Football, the return of the WA Day Derby, and the return of an October Grand Final.

The fixtures also take into account when West Coast or Fremantle play at Optus Stadium on a Saturday, which last year severely impacted on attendances.  This season there will be less clashes.

In the opening weeks, with warmer weather, night football returns for the first time since 2017, with two matches scheduled for Saturday, 2 May 2020, while a Colts fixture will be played in the night time timeslot in round eighteen.

With Donnybrook being the ninth team to field a Women’s team, four Women’s matches will be played each week.  The week after the Nutrien Ag Country Football Championships, the mens teams will have a general bye, but there will be four games of Womens football played all at Harvey Oval.  The Women will play in a variance of timeslots this year as well, either before or after the Colts, in their normal slot before the League fixtures or the last match of the day.

The Board have also listened to concerns about 9.00am starts for Colts matches, particularly with travel meaning teams leaving very early in the mornings.  Colts matches will now start at 9.45am, with Colts and Reserves matches now being 20 minute quarters with no time on, which brings them into line with several other Country Leagues.  League matches as day fixtures will now start at 3.00pm.

The Grand Final will be played in October for the first time since the 2012 Drawn Grand Final Replay, and will be officially the final Grand Final in Western Australia of any competition.

 

Round One

Saturday, 18 April 2020
South Bunbury v Augusta Margaret River – Hands Oval (T)
Harvey Brunswick Leschenault v Donnybrook – Brunswick Oval (T)
Bunbury v Harvey Bulls – PC Payne Park (D)
Eaton Boomers v Carey Park – Glen Huon Reserve (D)

Sunday, 19 April 2020
Collie Eagles v Busselton – Collie Recreation Ground

Round Two

Saturday, 2 May 2020
Carey Park v South Bunbury – Kelly Park (N)
Harvey Bulls v Busselton – Harvey Oval (N, WF)
Augusta Margaret River v Harvey Brunswick Leschenault – Gloucester Park (D)

Sunday, 3 May 2020
Donnybrook v Bunbury – VC Mitchell Park
Eaton Boomers v Collie Eagles – Glen Huon Reserve

 

Round Three

Sunday, 10 May 2020
Harvey Brunswick Leschenault v Carey Park – Brunswick Oval (W2)
Bunbury v Augusta Margaret River – PC Payne Park (W2)
Collie Eagles v Harvey Bulls – Collie Recreation Ground (W2)
South Bunbury v Eaton Boomers – Hands Oval (W2)
Busselton v Donnybrook – Sir Stewart Bovell Park (W2)

 

Round Four
BELT UP ROUND

Saturday, 16 May 2020
NANI CUP
Carey Park v Bunbury – Kelly Park (T, CL)
BUSSELTON TOYOTA CUP
Augusta Margaret River v Busselton – Gloucester Park (D)
HICKMAN CUP
Donnybrook v Harvey Bulls – VC Mitchell Park
Eaton Boomers v Harvey Brunswick Leschenault – Glen Huon Reserve
South Bunbury v Collie Eagles – Hands Oval (Colts, Reserves, Womens)

Sunday, 17 May 2020
South Bunbury v Collie Eagles – Hands Oval (League Only)

 

Round Five

Saturday, 23 May 2020
Harvey Brunswick Leschenault v South Bunbury – Brunswick Oval (D, WL)

Sunday, 24 May 2020
Harvey Bulls v Augusta Margaret River – Harvey Oval
Bunbury v Eaton Boomers – PC Payne Park
Collie Eagles v Donnybrook – Collie Recreation Ground
Busselton v Carey Park – Sir Stewart Bovell Park

 

Round Six
THINK MENTAL HEALTH ROUND

Sunday, 31 May 2020
Carey Park v Harvey Bulls – Kelly Park (WL)
Harvey Brunswick Leschenault v Collie Eagles – Brunswick Oval
Eaton Boomers v Busselton – Glen Huon Reserve
Augusta Margaret River v Donnybrook – Gloucester Park

Monday, 1 June 2020
GIVE ME FIVE FOR KIDS CHARITY ROUND
South Bunbury v Bunbury – Hands Oval

 

Round Seven

Saturday, 6 June 2020
Collie v Augusta Margaret River – Collie Recreation Ground (D)
Busselton v South Bunbury – Sir Stewart Bovell Park (D)
Donnybrook v Carey Park – VC Mitchell Park (D)

Sunday, 7 June 2020
Bunbury v Harvey Brunswick Leschenault – PC Payne Park
Harvey Bulls v Eaton Boomers – Harvey Oval

 

Round Eight

Saturday, 13 June 2020
Carey Park v Augusta Margaret River – Kelly Park (D)

Sunday, 14 June 2020
South Bunbury v Harvey Bulls – Hands Oval
Bunbury v Collie Eagles – PC Payne Park
Harvey Brunswick Leschenault v Busselton – Brunswick Oval
Eaton Boomers v Donnybrook – Glen Huon Reserve

 

Round Nine
TALK TO A MATE ROUND

Saturday, 20 June 2020
HARVEY FRESH CUP
Harvey Bulls v Harvey Brunswick Leschenault – Harvey Oval (T)
Busselton v Bunbury – Sir Stewart Bovell Park (D)

Sunday, 21 June 2020
Donnybrook v South Bunbury – VC Mitchell Park
Collie Eagles v Carey Park – Collie Recreation Ground
Augusta Margaret River v Eaton Boomers – Gloucester Park

 

Round Ten

Sunday, 28 June 2020
Carey Park v Eaton Boomers – Kelly Park
Donnybrook v Harvey Brunswick Leschenault – VC Mitchell Park
Harvey Bulls v Bunbury – Harvey Oval
Augusta Margaret River v South Bunbury – Gloucester Park
Busselton v Collie Eagles – Sir Stewart Bovell Park

 

Women’s Nutrien Ag Country Football Championships BYE 4-5 July 2020

 

Round Eleven
*No Women’s Matches

Saturday, 4 July 2020
Harvey Brunswick Leschenault v Augusta Margaret River – Brunswick Oval (D)
Busselton v Harvey Bulls – Sir Stewart Bovell Park (T)

Sunday, 5 July 2020
Bunbury v Donnybrook – PC Payne Park
Collie Eagles v Eaton Boomers – Collie Recreation Ground
South Bunbury v Carey Park – Hands Oval

 

General Bye, Colts & League Nutrien Ag Country Football Championships 11-12 July 2020

 

Women’s Round

Saturday, 18 July 2020
South Bunbury v Carey Park – Harvey Oval
Bunbury v Donnybrook – Harvey Oval
Collie Eagles v Eaton Boomers – Harvey Oval
Busselton v Harvey Bulls – Harvey Oval

 

Round Twelve
VOLUNTEER ROUND

Saturday, 25 July 2020
Eaton Boomers v South Bunbury – Glen Huon Reserve (D)
Carey Park v Harvey Brunswick Leschenault – Kelly Park (T, WL)

Sunday, 26 July 2020
Donnybrook v Busselton – VC Mitchell Park
Harvey Bulls v Collie Eagles – Harvey Oval
Augusta Margaret River v Bunbury – Gloucester Park

 

Round Thirteen

Sunday, 2 August 2020
Harvey Brunswick Leschenault v Eaton Boomers – Brunswick Oval
Bunbury v Carey Park – PC Payne Park
Harvey Bulls v Donnybrook – Harvey Oval
Collie Eagles v South Bunbury – Collie Recreation Ground
Busselton v Augusta Margaret River – Sir Stewart Bovell Park

 

Round Fourteen
WHITE RIBBON ROUND

Saturday, 8 August 2020
Augusta Margaret River v Harvey Bulls – Gloucester Park (D, CL)
South Bunbury v Harvey Brunswick Leschenault – Hands Oval (T)

Sunday, 9 August 2020
Donnybrook v Collie Eagles – VC Mitchell Park
Carey Park v Busselton – Kelly Park
Eaton Boomers v Bunbury – Glen Huon Reserve (W2)

 

Round Fifteen

Saturday, 15 August 2020
CHRIS SHEEHAN GAME
Donnybrook v Augusta Margaret River – VC Mitchell Park (D)
SYD JACKSON/MAX MCGUIRE CUP
Bunbury v South Bunbury – PC Payne Park (D)

Sunday, 16 August 2020
Harvey Bulls v Carey Park – Harvey Oval
Collie Eagles v Harvey Brunswick Leschenault – Collie Recreation Ground
Busselton v Eaton Boomers – Sir Stewart Bovell Park

 

Round Sixteen
INCLUSION ROUND

Saturday, 22 August 2020
Augusta Margaret River v Collie Eagles – Gloucester Park (D)
South Bunbury v Busselton – Hands Oval (T, WF)

Sunday, 23 August 2020
Carey Park v Donnybrook – Kelly Park
Harvey Brunswick Leschenault v Bunbury – Brunswick Oval
Eaton Boomers v Harvey Bulls – Glen Huon Reserve

 

Round Seventeen

Saturday, 29 August 2020
PETER BUTCHER MEMORIAL CUP
Donnybrook v Eaton Boomers – VC Mitchell Park (D)
Busselton v Harvey Brunswick Leschenault – Sir Stewart Bovell Park (T, WF)

Sunday, 30 August 2020
Harvey Bulls v South Bunbury – Harvey Oval
Collie Eagles v Bunbury – Collie Recreation Ground
Augusta Margaret River v Carey Park – Gloucester Park

 

Round Eighteen
INDIGENOUS ROUND

Saturday, 5 September 2020
Eaton Boomers v Augusta Margaret River – Glen Huon Reserve (D)
BRUNSWICK BOTTLEMART CUP
Harvey Brunswick Leschenault v Harvey Bulls – Brunswick Oval (N, CL)

Sunday, 6 September 2020
INDIGENOUS RECOGNITION GAME
Carey Park v Collie Eagles – Kelly Park (W2)
Bunbury v Busselton – PC Payne Park
DR MANEA CUP
South Bunbury v Donnybrook – Hands Oval

 

Finals Weeks One
Saturday 12 September 2020 / Sunday 13 September 2020
Elimination Final, Qualifying Final – Venue To Be Advised

 

Finals Week Two
Saturday, 19 September 2020 / Sunday 20 September 2020
First Semi Final, Second Semi Final – Venue To Be Advised

 

Finals Week Three
Sunday, 26 September 2020
Women’s Grand Final, Preliminary Final – Hands Oval

 

Finals Week Four
Sunday, 4 October 2020
Grand Final – Hands Oval

 

LEGEND:  (D) Saturday Day Game (T) Saturday Twilight Game (N) Saturday Night Game (W2) Women play after Colts game (WF) Women play first (WL) Women play last (CL) Colts play last