2024 Fixture Released

The South West Football League match committee have finalised the 2024, Dale Alcock Homes Premiership Season fixture, which will see the season reduced in length by two weeks.

Clubs voted in favour of reducing the season from a full home and away season (20 games over 22 weeks) to 18 games over 20 weeks, which will mean each club will play all teams once, and eight of the eleven clubs twice, meaning they play two clubs just once in the regular home and away season.

The season will start on Saturday, 20 April 2024 with a grand final rematch at Sir Stewart Bovell Park between Busselton and Carey Park, while Harvey Bulls and Harvey Brunswick Leschenault will play in the Harvey Fresh Cup also under lights.  On Sunday, the Hawks will host Donnybrook, Dunsborough will host South Bunbury and Collie Eagles will host Eaton.

Bunbury will start their campaign in week two with a big match against the reigning premiers, while Carey Park will host Harvey Bulls in the traditional ANZAC day match.  The Lions are scheduled to play Collie on the Saturday evening under brand new lights in a new era at Brunswick.

Round three will see two of last years finalists compete at Donnybrook when the Dons host South Bunbury in the Dr Ern Manea Cup.

Round four will have a Bunbury derby when the Bulldogs host Carey Park.

All cup matches and marquee matches have been able to be retained under the slightly shorter season, with the WA Day Derby at Payne Park on Sunday, 2 June 2024, while a week later the Hawks and Magpies do battle for the first time in the season in the Busselton Toyota Cup.

The Women’s Gather Round has been retained, and all ten Women’s teams will play on the one day in Collie at the Collie Recreation Ground, while the men have the bye for the Nutrien Ag Country Championship.  The Women’s Qualifying Final and Elimination Final will again be held on a Friday night in Round 22 and will be played at Kelly Park.

The final four rounds of the season will see several key match ups with teams who played in the 2023 Finals Series, with Busselton to host South Bunbury in Round 17, Donnybrook to play Busselton in Round 18, while on the Sunday, South Bunbury will host Bunbury.  In Round 19, Kelly Park will be the venue for Carey Park versus South Bunbury, while Bunbury will play Donnybrook.  The final round will see Donnybrook host Carey Park.

The Hayward & Nola Marino Medal Count has been moved back one week and will be held on the Friday night prior to the Preliminary Final and Women’s Grand Final, while the men’s Grand Final will be on Sunday, 6 October 2024 at Hands Oval, which will see the official opening of the new Stadium.

Full fixtures are on the website and playhq and below.

Round 1
Saturday 20 April 2024
Busselton v Carey Park – Sir Stewart Bovell Park 4.40pm
Harvey Bulls v Harvey Brunswick Leschenault – Harvey Oval 4.40pm
Sunday 21 April 2024
Augusta Margaret River v Donnybrook – Gloucester Park 2.10pm
Dunsborough v South Bunbury – Dunsborough Playing Fields 3.00pm
Collie Eagles v Eaton – Collie Recreation Ground 3.00pm
BYE – Bunbury

Round 2
Saturday 27 April 2024
South Bunbury v Augusta Margaret River – Hands Oval 2.10pm
Harvey Brunswick Leschenault v Collie Eagles – Brunswick Oval 4.40pm
Sunday 28 April 2024
Carey Park v Harvey Bulls – Kelly Park 3.00pm
Eaton v Dunsborough – Glen Huon Reserve 3.00pm
Bunbury v Busselton – PC Payne Park 3.0opm
BYE – Donnybrook

Round 3
Saturday 4 May 2024
Harvey Bulls v Bunbury – Harvey Oval 4.40pm
Collie Eagles v Carey Park – Collie Recreation Ground 4.40pm
Sunday 5 May 2024
Augusta Margaret River v Eaton – Gloucester Park 2.10pm
Dunsborough v Harvey Brunswick Leschenault – Dunsborough Playing Fields 3.00pm
Donnybrook v South Bunbury – VC Mitchell Park 3.00pm
BYE – Busselton

Round 4
Saturday 11 May 2024
Donnybrook v Dunsborough – VC Mitchell Park 2.40pm
Harvey Brunswick Leschenault v Busselton – Brunswick Oval 4.40pm
Sunday 12 May 2024
Eaton v Harvey Bulls – Glen Huon Reserve 2.40pm
Bunbury v Carey Park – PC Payne Park 2.40pm
South Bunbury v Collie Eagles 3.00pm
BYE – Augusta Margaret River

Round 5 – Belt Up Round
Saturday 18 May 2024
Busselton v Eaton – Sir Stewart Bovell Park 4.40pm
Harvey Bulls v South Bunbury – Harvey Oval 4.40pm
Sunday 19 May 2024
Dunsborough v Augusta Margaret River 2.10pm
Harvey Brunswick Leschenault v Bunbury – Brunswick Oval 2.40pm
Collie Eagles v Donnybrook – Collie Recreation Ground 3.00pm
BYE – Carey Park

Round 6
Saturday 25 May 2024
South Bunbury v Busselton – Hands Oval 3.00pm
Carey Park v Harvey Brunswick Leschenault – Kelly Park 4.40pm
Sunday 26 May 2024
Augusta Margaret River v Collie Eagles – Gloucester Park 1.45pm
Eaton v Bunbury – Glen Huon Reserve 2.40pm
Donnybrook v Harvey Bulls – VC Mitchell Park 2.40pm
BYE – Dunsborough

Round 7
Saturday 1 June 2024
Harvey Bulls v Augusta Margaret River – Harvey Oval 1.45pm
Carey Park v Eaton – Kelly Park 3.10pm
Busselton v Donnybrook – Sir Stewart Bovell Park 4.40pm
Sunday 2 June 2024
Bunbury v South Bunbury – PC Payne Park 2.40pm
Collie Eagles v Dunsborough – Collie Recreation Ground 3.00pm
BYE – Harvey Brunswick Leschenault

Round 8
Saturday 8 June 2024
Augusta Margaret River v Busselton – Gloucester Park 2.10pm
Eaton v Harvey Brunswick Leschenault – Glen Huon Reserve 2.40pm
Sunday 9 June 2024
Donnybrook v Bunbury – VC Mitchell Park 2.40pm
South Bunbury v Carey Park – Hands Oval 3.00pm
Dunsborough v Harvey Bulls – Dunsborough Playing Fields 3.00pm
BYE – Collie Eagles

Round 9 – Think Mental Health Round
Saturday 15 June 2024
Carey Park v Donnybrook – Kelly Park 2.10pm
Busselton v Dunsborough – Sir Stewart Bovell Park 3.00pm
Sunday 16 June 2024
Bunbury v Augusta Margaret River 2.10pm
Harvey Bulls v Collie Eagles 3.00pm
Harvey Brunswick Leschenault v South Bunbury 3.00pm
BYE – Eaton

Round 10
Saturday 22 June 2024
Augusta Margaret River v Carey Park – Gloucester Park 2.10pm
South Bunbury v Eaton – Hands Oval 3.00pm
Sunday 23 June 2024
Donnybrook v Harvey Brunswick Leschenault – VC Mitchell Park 2.40pm
Collie Eagles v Busselton – Collie Recreation Ground 3.00pm
Dunsborough v Bunbury – Dunsborough Playing Fields 3.o0pm
BYE – Harvey Bulls

Round 11
Saturday 29 June 2024
Harvey Brunswick Leschenault v Augusta Margaret River – Brunswick Oval 2.10pm
Eaton v Donnybrook – Glen Huon Reserve 2.40pm
Bunbury v Collie Eagles – PC Payne Park 2.40pm
Sunday 30 June 2024
Carey Park v Dunsborough – Kelly Park 3.00pm
Busselton v Harvey Bulls – Sir Stewart Bovell Park 3.00pm
BYE – South Bunbury

Round 12 – Indigenous Round
Saturday 6 July 2024
Bunbury v Harvey Bulls – PC Payne Park 2.40pm
Harvey Brunswick Leschenault v Dunsborough – Brunswick Oval 3.00pm
South Bunbury v Donnybrook – Hands Oval 3.00pm
Sunday 7 July 2024
Eaton v Augusta Margaret River – Glen Huon Reserve 2.10pm
Carey Park v Collie Eagles – Kelly Park  3.00pm
BYE – Busselton

WOMEN’S GATHER ROUND (Round 22)
Saturday 13 July 2024 
Bunbury v Eaton – Collie Recreation Ground 10.00am (Round 17 Match)
South Bunbury v Harvey Brunswick Leschenault – Collie Recreation Ground 11.30am
Dunsborough v Busselton – Collie Recreation Ground 1.00pm
Donnybrook v Carey Park – Collie Recreation Ground 2.30pm
Collie Eagles v Harvey Bulls – Collie Recreation Ground 4.00pm

Round 13
Saturday 20 July 2024
Augusta Margaret River v South Bunbury – Gloucester Park 2.10pm
Collie Eagles v Harvey Brunswick Leschenault – Collie Recreation Ground 3.00pm
Sunday 21 July 2024
Harvey Bulls v Carey Park – Harvey Oval 3.00pm
Dunsborough v Eaton – Dunsborough Playing Fields 3.00pm
Busselton v Bunbury – Sir Stewart Bovell Park 3.00pm
BYE – Donnybrook

Round 14
Saturday 27 July 2024
South Bunbury v Dunsborough – Hands Oval 3.00pm
Harvey Brunswick Leschenault v Harvey Bulls – Brunswick Oval 3.00pm
Sunday 28 July 2024
Donnybrook v Augusta Margaret River – VC Mitchell Park 2.10pm
Eaton v Collie Eagles – Glen Huon Reserve 2.40pm
Carey Park v Busselton – Kelly Park 3.00pm
BYE – Bunbury

Round 15
Saturday 3  August 2024
Busselton v Harvey Brunswick Leschenault – Sir Stewart Bovell Park 3.00pm
Carey Park v Bunbury – Kelly Park – 3.00pm
Sunday 4 August 2024
Harvey Bulls v Eaton – Harvey Oval 3.00pm
Dunsborough v Donnybrook – Dunsborough Playing Fields 3.00pm
Collie Eagles v South Bunbury – Collie Recreation Ground 3.00pm
BYE – Augusta Margaret River

Round 16
Saturday 10 August 2024
Augusta Margaret River v Dunsborough – Gloucester Park 2.10pm
Donnybrook v Collie Eagles – VC Mitchell Park 2.40pm
Sunday 11 August 2024
Eaton v Busselton – Glen Huon Reserve 2.40pm
Bunbury v Harvey Brunswick Leschenault 3.00pm
BYE – South Bunbury, Harvey Bulls, Carey Park

Round 17 
Saturday 17 August 2024
Harvey Bulls v Donnybrook – Harvey Oval 3.00pm
Busselton v South Bunbury – Sir Stewart Bovell Park 4.40pm
Sunday 18 August 2024
Collie Eagles v Augusta Margaret River 1.45pm
Bunbury v Eaton – PC Payne Park 2.10pm (No Women’s Match)
Harvey Brunswick Leschenault v Carey Park 3.00pm
BYE – Dunsborough

Round 18
Saturday 24 August 2024
Donnybrook v Busselton – VC Mitchell Park 3.00pm
Eaton v Carey Park – Glen Huon Reserve 3.00pm
Sunday 25 August 2024
Augusta Margaret River v Harvey Bulls – Gloucester Park 1.45pm
South Bunbury v Bunbury – Hands Oval 3.00pm
Dunsborough v Collie Eagles – Dunsborough Playing Fields 3.00pm
BYE – Harvey Brunswick Leschenault

Round 19
Saturday 31 August 2024
Carey Park v South Bunbury – Kelly Park 3.00pm
Harvey Brunswick Leschenault v Eaton – Brunswick Oval 4.40pm
Sunday 1 September 2024
Busselton v Augusta Margaret River – Sir Stewart Bovell Park 2.10pm
Bunbury v Donnybrook – PC Payne Park 3.00pm
Harvey Bulls v Dunsborough – Harvey Oval 3.00pm
BYE – Collie Eagles

Round 20
Friday 6 September 2024
Women’s Qualifying Final Ladder Pos 2 v Ladder Pos 3 – Kelly Park 6.00pm
Women’s Elimination Final Ladder Pos 4 v Ladder Post 5 – Kelly Park 7.30pm
Saturday 7 September 2024
Augusta Margaret River v Bunbury – Gloucester Park 1.45pm
Collie Eagles v Harvey Bulls – Collie Recreation Ground 4.40pm
Sunday 8 September 2024
Dunsborough v Busselton – Dunsborough Playing Fields 1.40pm
Donnybrook v Carey Park – VC Mitchell Park 2.10pm
South Bunbury v Harvey Brunswick Leschenault 2.40pm
BYE – Eaton

FINALS
WK1 Saturday & Sunday 14 – 15 September (Elimination & Qualifying Finals & Women’s First & Second Semi Finals)
WK2 Saturday & Sunday 21 – 22 September (First & Second Semi Finals & Women’s Preliminary Final)
Friday 27 September – Hayward Medal & Nola Marino Medal Count – Mantra Bunbury Lighthouse
Wk3 Sunday 29 September 2024 (Preliminary Final & Women’s Grand Final)
Wk4 Sunday 6 October 2024 (Grand Final)

South West Football Loses Great Man

Hall of Fame and Life Member of the South West Football League, John Sabourne, has passed away after dedicating much of his life to football in the South West, not only with the South West Football League but with Juniors as well.

Mr Sabourne was a foundation member of the Harvey Brunswick Junior Association past President prior to joining the Bunbury Association.  He was also the Secretary for five years, and President for two.  He coached numerous teams to three premierships and on top of all of that, he umpired as well.  He also served for ten years as the Tribunal Chairman for the Bunbury and Districts Junior Association.

In the formative years of the Harvey Bulls, John Sabourne was at the forefront, and a Life Member of numerous Associations, including the Bunbury and District Junior Association in 1976, Harvey Brunswick Junior Council in 1978, Harvey Brunswick Football Club in 1979 and to the SWFL Umpires Association in 1985.

In 1988, we was recognised by the WA Football Development Trust for his outstanding voluntary contribution to Western Australian Junior Football.

In 2014 he was awarded Club Person of the year at the Harvey Bulls Football Club, and in the same year, he was inducted into the SWFL Umpires Association Hall of Fame.

All of this occurred due to his dedication to Football which stems back to the 1950s.  Mr Sabourne was part of the committee that recommended to winding up of the Harvey Brunswick Football Association, to join the Collie – Bunbury League which became the South West National Football League.

He played Reserves for Harvey Brunswick in 1955 and 1956.  He Umpired in the SWFL between 1957 and 1964.  From 1969 to 1971 he served as Secretary of the Harvey Brunswick Football Club and served as a Club delegate for three years, where he was also a part of the SWFL Umpires Board and Match Committee.

On top of all of this, he had a hand in the design and construction of the Harvey Brunswick Club Rooms in 1974.  He also served the SWFL as a Ground Manager for a record 23 seasons from 1970 until 1992.  He also served on the Board of the Harvey Bulls Football Club for five years from 2011 until 2016.

Mr Sabourne was inducted into the SWFL Hall of Fame in 2015 and made a Life Member in 2018.

The SWFL offers its heart felt condolences to the Sabourne family.

Award Winners Announced

All of the South West Football League Clubs have held their Presentation Nights and announced all of their club awards for 2023.

Premiership player Mitch Tenardi won the top award at Busselton, while Hayward Medalist Harley Sparks won Carey Parks Fairest and Best.

Bunbury Women’s Premiership player, Melinda Bobby took the honours, while former Nola Marino Medalist Katie-Jayne Grieve was Busselton’s award winner.  Two time Nola Marino Medalist Jessica Verbrugge was awarded the fairest and best for Donnybrook.

James Strano who won the Times Medal as fairest and best player in the Reserves competition, also took the Lions top honour in the Reserves.

Kye Wright who was part of Bunbury’s Premiership Colts team was announced as the winner of Bunbury’s Colts Medal.

Below is a full list of awards from each club as provided.

AMR Bunbury Busselton Carey Park Collie Eagles  Donnybrook Dunsborough Eaton HBL Harvey Bulls South Bunbury
Fairest & Best
League Simon Moore Denholm King Mitch Tenardi Harley Sparks Adam Bignell Ben Howlett Max Paterson Greg Humphries Connor Carbone Andrew Haydon Leigh Kohlmann
Women’s Melinda Bobby Katie-Jayne Grieve Kirryn Williams Natasha Bower Jessica Verbrugge Shelby Foster Chloe Seaman Giaan Evans Rachel Wright Kiarni Stevens
Reserves Henry Shawcross Jordan McGinley Josh Lee Jordan Yarran Jake Pitchers Clay Jackson Zac Hadden Brandon Fryer James Strano Aaron Faulkner Josh Ryder
Colts Jared Cook Kye Wright Callum Gannaway Nicholaas Le Roux Judd Rinder Kyle Hussey Corey Ballantyne Taj Sims Max Rognetta Evan Hill Will Pedley
Goal Kickers
League Jack McMahon Ryan King Jayce Fontana Brad Holmes
Women’s Laura Crowe
Reserves Nicholas Broad Peter Gidgup & Christian Mears Trent Murdoch
Colts Tahn Payne Max Ireland
Life Members Matt Jamieson Matt Partridge Jayce Fontana Luke Dale Brayden Prentice Teresa Hickman Leigh Wright
Mick Soulos Brett Hansen Cahill Beggs Luke Jones Matt Giacci
Matt Hislop
Rising Star M Ned Mas Trae Field Robbie Chitty Jake Green
Rising Star F Holly Bilcich Gemma Buckle
Club Person Peter Murphy Hayden Reid Des Horner Trent Tanner Brett Moulton Natalie Ashworth Ben Piggott Natalie Fimmano Luke Rees
Presidents Award Paige Greaves Terry McKrill Bianca Cux
Netball
League Grace Macarthur Natalie Fimmano Nyrobi Zuiderwyk
Reserves Shannon Jackman Abbey Sharpe Nyrobi Zuiderwyk
Masters Nicole Jones Colleen DeAngelis Stacie Bekle
Under18 Ella Johnston Grace Millichamp Clarissa Green
Under16 Mia Repacholi Bianca Stranger

Alcoa South West Women’s Champions Again!

The Alcoa South West Women’s team have confirmed their status as Champions of Country Football, when they won the Rio Tinto Women’s Country Championship at Lane Group Stadium on Friday afternoon.

The win was set up in the first half with the South West kicking five goals, with Emma Faulkner kicking the first goal from the goal square.

Lacey Holdsworth converted a set shot soon after to give the South West a dream start, and when Daisy Rigby snapped the third goal the Kimberley were under enormous pressure.    Simon Narkle kicked the first goal for the Kimberley to reduce the margin, but Claire Brown immediately replied to stretch the margin again.  When Holdsworth snapped her second the South West held a commanding lead at half time.

Holdsworth kicked her third, before the Kimberley started the fight back, with the ball spending the final eighteen minutes almost exclusively in their forward half with goals to Amelia Sherry and Ellie Blackmore.

The final five minutes the South West defending strongly, and were jubilant when the final siren sounded, winners for the fourth consecutive year by 16 points.

MATCH CENTRE
South West 5.0.30  6.0.36
Kimberley 1.1.7  3.2.20

Goals: South West – Lacey Holdsworth 3, Claire Brown 1, Daisy Rigby 1, Emma Faulkner 1.  Kimberley – Ellie Blackmore 1, Simone Narkle 1, Amelia Sherry 1.
Best:  South West – Trinity Brown, Kaitlin Eades, Maddy Obal, Lacey Holdsworth.
Ground:  Lane Group Stadium
Umpires:  Michael Hearne, Talen Guthrie
Reports:  Nil
Crowd: 500 Approx
Best on Ground in Grand Final:  Trinity Brown (SWFL)
Betti Medal for Best SWFL in Carnival:  Trinity Brown
All-Stars:  Kaitlin Eades, Daisy Rigby, Jessica Verbruggem Trinity Brown, Max Jetta

 

South West Make Grand Final After Big Win

The Alcoa South West Women’s team have made the Rio Tinto Country Championship Grand Final, after recording a big win over Great Southern at Lane Group Stadium on Friday afternoon.

Needing to win big to elevate their percentage above Great Northern or Kimberley, the South West did all they could by keeping their opponents scoreless, while at the same time on another venue, the other two teams in the pool were hard at it, with Kimberley winning, knocking Great Northern out of finals contention, and reducing their percentage enough that South West moved to second.

It was a tale of two halves for the South West with Lacey Holdsworth dominating the first half, while Daisy Rigby dominated the second half in front of goals.

Holdsworth kicked two long range goals in the first half which saw South West lead 24-0, before Rigby kicked two set shot goals in the second half to consolidate the score and the percentage.

In very warm conditions, the South West ran out the match well, with Shelby Foster and Kirryn Williams playing good games.

The Grand Final will be played at 4.00pm

MATCH CENTRE
South West  4.0.24  7.4.46
Great Southern 0.0.0  0.0.0

Goals:  South West – Daisy Rigby 3, Lacey Holdsworth 2, Tia Holt 1, Emma Faulkner 1.
Best:  South West – Shelby Foster, Kirryn Williams, Maddy Obal, Daisy Rigby, Gemma Wharton.  Great Southern – Kathryn Slattery, Sophie Coates, Laura Cinanni, Abbigail-Louise Ballard.
Ground:  Lane Group Stadium
Crowd:  400 approx